برگزاری آیین پایانی چهارمین جشنواره‌ دانشگاهی رویش


جمعه, 06 خرداد 1401 واحد ارتباطات و رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز 61

آیین اختتامیه‌ چهارمین جشنواره‌ دانشگاهی رویش با حضور دکتر محمدعلی اسلامی مدیرکل پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه شهید چمران اهواز، برگزار شد.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر غلام‌حسین مکتبی سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در این آیین که شامگاه چهارشنبه چهارم خردادماه در تالار اجتماعات شهید مطهری دانشکده‌ی علوم برگزار شد بروز حادثه‌ی ریزش ساختمان متروپول در آبادان را به مردم استان خوزستان و این شهر تسلیت گفت و افزود: برخی از برنامه‌های تدارک دیده شده در جشنواره‌ی رویش به احترام جان‌باختگان این حادثه برگزار نمی‌شود.

وی با اشاره به فرارسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر، عنوان کرد: همچنین چهارم خردادماه به عنوان مقاومت مردم دزفول نام‌گذاری شده است که فرارسیدن این روز را به تمامی مردم این شهر تبریک می‌گویم.

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز در بخش دیگری از صحبت‌های خود به حضور انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز در جشنواره‌ی بین المللی حرکت اشاره کرد و گفت: در این جشنواره  انجمن‌های علمی دانشجویی با کسب رتبه‌های برتر موجب افتخارآفرینی برای این دانشگاه شدند و در بخش دانشگاه‌های برتر نیز توانسته‌ایم رتبه‌ی دوم کشور را کسب کنیم.

مکتبی درباره‌ی برگزاری جشنواره‌ی رویش با بیان اینکه این جشنواره موقعیتی برای کشف استعدادها و پرورش دانشجویان مستعد است، عنوان کرد: جشنواره‌ی رویش جزو ۱۴ جشنواره‌ی اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که به‌صورت سراسری در کشور برگزار می‌شود و علی‌رغم دوران همه‌گیری بیماری کرونا و رکود بسیاری از برنامه‌ها این جشنواره با انگیزه‌ی بالای دانشجویان در این دانشگاه برگزار شد و دانشجویان استقبال خوبی نیز از این جشنواره داشته‌اند.

وی، افزود: از اسفندماه سال قبل فعالیت‌های این جشنواره آغاز شد و با برگزاری پیش رویدادهایی مانند نشست خبری، رونمایی از پوستر جشنواره و کاشت نهال در پردیس دانشگاه، برگزاری هفته‌ی فرهنگی با برگزاری ۱۲ نشست و نمایشگاه، برگزاری جام رویش ویژه‌ی کودکان بی سرپست و کار، رونمایی از نرم‌افزار چمران مدافع، معرفی مناطق گردشگری استان و... امروز آیین اختتامیه‌ی این جشنواره برگزار می‌شود.

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه از نظر اجرایی جشنواره‌ی رویش دارای چند بخش شامل پیش رویدادها، برگزاری نشست‌ها و رویدادها و شب‌های فرهنگی و مسابقات دانشجویان در حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی است، عنوان کرد: بیش از ۳۵۰ اثر به دبیرخانه‌ی این جشنواره ارسال شده که این آثار توسط داوارن نقد شد و برگزیدگان معرفی شدند.

مدیر حمایت و پشیبانی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز با بیان اینکه رویکرد معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تسریع امور برای همه‌ی دانشجویان است، بیان کرد: کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی بدون هیچ چشم‌داشت، توقع و منفعت مالی و معنوی زمان خود را برای رونق فعالیت‌ها به کار می‌گیرد.

دکتر حامد صافی، بیان کرد: موانع و سدهایی بر سرکار راه آن‌ها وجود دارد که مهم‌ترین آن مساله‌ی بودجه است؛ در این مدت تلاش کرده‌ایم به فعالیت‌ها نظم داده شود و در صدور مجوزها تسریع شود.

وی، افزود: برگزاری اختتامیه‌ی جشنواره‌ی رویش پایان کار نیست و آغاز کار است و تلاش خواهیم ارتباط میان کانون‌های فرهنگی و هنری و انجمن‌های علمی را با سازمان‌های فرهنگی و هنری برون دانشگاهی ایجاد کنیم.

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین عیدیان معاون دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه اتفاق رخ داده در شهرستان آبادان همه‌ی ما را تحت تاثیر قرار داد، گفت: در برابر وقایع پیرامونی دو رویکرد را می‌توانیم در پیش بگیریم. رویکرد نخست منفعلانه و رویکرد دیگر فعالانه است؛ در رویکرد منفعلانه  اتفاقی افتاده است و ساختمانی ریزش کرده و داغ‌هایی اتفاق افتاده است و بی خبری‌هایی ساری  و جاری است که موجب تاسف و تاثر ما می‌شود. اما اگر بخواهیم رویکرد فعالانه داشته باشیم این است که ما نسبت خودمان را با این اتفاقاتی که رخ می دهد، بسنجیم.

وی، تصریح کرد: رویکرد فعالانه یعنی اینکه چه نقشی می‌توانیم در پیش‌گیری از این‌گونه حوادث و بحران‌های اینچنینی داشته باشم. مناسب جمع فرهیخته و دانشگاهی این آیین در پیش گرفتن رویکرد فعالانه است و می‌طلبد که کانون‌های علمی و دانشجویان و استادانی که نسبت به این مسایل دغدغه‌مند هستند، بی‌تفاوت نباشند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در طلیعه‌ی سال جاری حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محسن شفیعی مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه را از دست دادیم و این رخداد برای همه‌ی ما، دانشگاه، استان و کشور خسارات بزرگی بود، گفت: او فردی بود که به جوانان اعتماد داشت و جوانان را برای اداره‌ی فردای کشور درخور و شایسته می‌دید. ضایعه‌ی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین شفیعی می‌تواند ما را از این مسیر منحرف کند یا ما را در این مسیر ثابت قدم‌تر بدارد. طبیعتاً باید راه دوم را انتخاب کنیم تا به خواسته‌ی وی دست یافته و آن را پیاده‌سازی کنیم.

معاون دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز با تاکید بر اینکه برگزاری جشنواره‌ی رویش اتفاقی مبارک است، خاطرنشان کرد: فردای کشور و ساخت آینده‌ی کشور برعهده‌ی جوانان است؛ هیچ کس قرار نیست فردایی را برای ما بسازد جز از خود ما.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عیدیان بیان کرد: این همیاش زمینه‌ای برای پیاده‌سازی این اتفاقات است و آثار ارایه شده به این جشنواره نویدبخش آینده‌ای روشن برای کشورمان است.

 

آرش حاجی نجف / مسئول واحد ارتباطات و رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز