معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهیدچمران اهواز، در آیین آغازین دوازدهمین همایش ملی ادکا: کتابخانه از بازوهای مهم دولت در کاهش بحران‌های اجتماعی است


ﺳﻪشنبه, 20 اردیبهشت 1401 واحد ارتباطات و رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز 52

 

دوازدهمین همایش ملی ادکا با موضوع بررسی نقش ها، کارکردها و خدمات کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی در بحران ها، روز گذشته 18 اردیبهشت 1401 در تالار دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.


به گزارش واحد ارتباطات و رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز، در ابتدای این همایش که همزمان به صورت حضوری و برخط (آنلاین) برگزار شد، دکتر غلامحسین مکتبی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ضمن تبریک روز جهانی هلال احمر به پیشتازان مقابله با بحران‌ها و ایثارگران این عرصه، اظهار داشت: اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی، تجلی انتقال دانش و استفاده از استعدادهای جمعی دانشجویان یک رشته در سراسر کشور هستند؛ از این رو نقش چشمگیری در ارتقای سطح علمی دانشجویان هر رشته دارند.


وی با اشاره به اینکه جهان در حال تحول و دگرگونی است، تصریح کرد: هر رشته علمی امروزه نیاز دارد خود را با این جریان تحول همراه کند، در همین راستا کتابخانه‌ها نیز از حالت سنتی «موزه‌ی کتاب» خارج و با تحولات روز همراه شده اند.


معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه با بیان اینکه یکی از راه‌های مقابله با بحران، همراه شدن با جریان بحران و وفق دادن خود با آن است، گفت: کتابخانه‌ها نیز امروزه با جریانات و تحولات روز همراه شده‌اند، نقش‌های جدیدی پذیرفته اند و وظایف تازه‌ای از جمله مقابله با اطلاعات نادرست و انتشار داده‌های درست، برای خود تعریف کرده اند.
مکتبی افزود: از دیگر کارکردهای کتابخانه‌ها، پیشبرد فعالیت‌های آموزشی است، همچنان که در یک کتابخانه‌ پیشرفته و پویا با ارایه آموزش‌های مختلف می‌توان موجب کاهش آسیب‌های متعدد در حوزه بحران‌های طبیعی، سلامت، اجتماعی و اقتصادی شد.


وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس می‌توان کتابخانه‌ها را یکی از بازوهای مهم دولت ها در کاهش آسیب ها و بحران های اجتماعی دانست.


معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران با اشاره به نقش کتابخانه‌ها در ارتقای سطح سلامت روانی جامعه نیز گفت: در زمینه بحران‌های سلامت، کتابخانه مکانی است که می‌تواند با برگزاری کارگاه‌های مرتبط، منجر به کاهش آسیب‌های روحی و روانی در جامعه شود و سلامت اجتماع را تضمین کند.


به گزارش واحد ارتباطات و رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز، دوازدهمین همایش کشوری ادکا به کوشش انجمن علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز و با همکاری اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی ایران با محورهای اصلی شامل «کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی در زمان بحران های طبیعی، سلامتی و اجتماعی، رفتار اطلاعاتی کاربران در زمان بحران و انفورماتیک بحران و نقش کتابخانه ها» برگزار شد.

 

آرش حاجی نجف /  مسئول واحد ارتباطات و رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز